Szczawnica – Sokolica – Trzy Korony – Krościenko nad Dunajcem

2
4472
Pieniny, sokolnica

Pieniny to jedno z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym walory przyrodnicze, dobra komunikacja, dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.

Szlak ze Szczawnicy na Trzy Korony przez Sokolice jest obowiązkowym szlakiem, który trzeba przejść będąc w Pieninach. Trasę rozpoczynamy przy przystani flisackiej, gdzie kończy się spływ Dunajcem. Idziemy szlakiem czerwonym nad brzegiem rzeki, dochodząc do przeprawy przez rzekę. Po przeprawieniu się na drugi brzeg, idziemy szlakiem niebieskim. Prowadzi on, na najbardziej znaną, charakterystyczną skałę Pienin — Sokolicę (747 m n.p.m.). Podejście wiedzie stromo lasem, zwłaszcza w drugiej części zakosami. Spokojnie, nie jest to szlak wymagający nadzwyczajnych umiejętności sportowych. Wejdą tu spokojnie dzieci jak i kuracjusze z licznych uzdrowisk. Wejście na Sokolicę od Szczawnicy-Niżnej przeciętnym tempem zajmuje niecałe półtorej godziny. Ze skalistego wierzchołka Sokolicy mamy przepiękny widok na Przełom Dunajca, Trzy Korony, Małe Pieniny, a przy dobrej widoczności również Tatry. To właśnie na szczycie Sokolicy znajduje się niewielka, reliktowa sosna, będąca symbolem Pienin.

Z Sokolicy schodzimy do skrzyżowania pod szczytem docierając do Przełęczy Sosnów (650 m n.p.m.). Szlak wiedzie cały czas lasem, po stromym podejściu mijamy Czertezik (772 m n.p.m.) a dalej Czerteż (774 m n.p.m.). Legendę związana z tymi szczytami opowiadają flisacy podczas spływu Dunajcem!

W drodze na Trzy Korony przechodzimy przez ruiny Zamku Pienińskiego na zboczach Góry Zamkowej (799 m n.p.m.). Zamek ten powstał w XIII wieku, został zbudowany dla św. Kingi i w 1287 roku. Wykorzystany był do obrony w czasie najazdu Tatarów.

Kierując się znakami niebieskimi docieramy w końcu na Trzy Korony — najwyższe w Pieninach Właściwych. Widok jest jednak niepowtarzalny. Obejmuje Dunajec, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor). Przy dobrej pogodzie widać Tatry, Babią Górę (1725 m n.p.m.) oraz Gorce.

Ze szczytu schodzimy w 15 minut na Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.). Dalej skręcamy w prawo i schodzimy stromo żółtym szlakiem aż Krościenka nad Dunajcem (zejście zajmuje około 1 godziny)

Na Przełęczy Szopka możemy skręcić w lewo przechodząc obok schroniska Trzy Korony dojść do Sromowce Niżne. Korzystając z kolejnej atrakcji Pienin, spływ Dunjacem, powrócić do Szczawnicy. Słuchając barwnych opowieści flisaków.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj