Schronisko Chatka Puchatka

3
8202
Chatka puchatka schronisko

Chatka Puchatka jest najwyżej w Bieszczadach położonym schroniskiem na Połoninie Wetlińskiej czyli na 1232 m n.p.m. To małe i ciasne schronisko o spartańskich warunkach.

W schronisku można nabyć ciepłe i zimne napoje oraz coś do przekąszenia. W Chatce Puchatka zapewniane są również miejsca noclegowe jednak należało by mieć własny śpiwór.

Schronisko czynne jest przez cały rok, zapewniając schronienie w miłej atmosferze. Z połoniny są przepiękne widoki na wschody i zachody słońca a ciągu dnia zapierające dech w piersiach widoki na całe Bieszczady. To miejsce warto zobaczyć.

Najwygodniejszym wejściem jest szlak zaczynający się na Przełęczy Wyżnej. Na szczyt wejdziemy po około 1 godziny. Droga powrotna ok 45 minut. Szlak prawie cały czas jest przez las, dopiero ostatnie 15 minut wchodzimy na połonine i ścieżką pomiędzy trawami dochodzimy do schroniska.

Skąd nazwa schroniska?

Skojarzenie nazwy schroniska jest jednoznaczne, jego nazwa nie ma nic wspólnego z Kubusiem Puchatkiem. Nazwa zrodziła się z wypowiedzi polskiego żeglarza – Leonida Teligi, który napisał z jednym ze swoich reportaży iż „czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”. Gospodarzowi schroniska (Lutek Pińczuk) nazwa się spodobała i tak pozostało.

3 KOMENTARZE

  1. Widzę, że w zimie to miejsce ma jeszcze inny urok. Chyba kiedyś ponownie się tam wybiorę, tyle że zimą.
    Świetny wpis.

    Pozdrawiam,
    Kamil

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj