Co zabrać na trekking w góry?

trekking w góry

6
5251
Co zabrać na trekking w góry

Góry w Polsce przyciągają głównie amatorów górskich wycieczek. Trekking w górach jest w Polsce na szlakach dosyć łatwych. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko i szybo i możemy wpaść w niezłe tarapaty. Zatem jak należy się ubrać, co należy zawsze mieć ze sobą by czuć się bardziej bezpiecznie? co zabrać na trekking w góry lub na zwykłą wycieczkę? Przedstawiam kilka niezbędnych rzeczy przydatne każdemu.

Wybierając się w góry musisz mieć wygodne buty trekingowe. Nie ważne czy idziesz wysoko czy spacerujesz po dolinkach. Buty mają być wygodne i dostosowane na górskie wędrówki.

Ważne jest mieć plecak. Nie torbę na ramię. Nawet zwykły prosty plecak. Ważne by zmieściło się w nim kilka rzeczy. Jeśli dni chłodniejsze warto zabrać termos z gorącą herbatą lub kawą. W dni cieplejsze WODA to podstawa. Treking to wysiłek a nasz organizm potrzebuje wody. Jak woda to również posiłek. Można zabrać batony energetyczne, kanapki, przekąski. Pamiętaj, jak spożywasz posiłek, pijesz wodę zawsze zatrzymaj się i spokojnie to zrób. picie i jedzenie w chodzie powoduje stratę energii. Potrzebujesz ją zarówno by jeść jak i by iść dalej. Lepiej zatrzymać się na kilka minut, odpocząć i dopiero iść dalej.

W plecak dobrze jest schować kurtkę przeciwdeszczową. Najlepiej lekką, delikatną by zajmowała mało miejsca no i nie ważyła kilogramów. Warto również zabrać drugą koszulkę czy bluzę. Przydaje się gdy przemoczy nas deszcz, a suche ubranie uchroni nas przed wychłodzeniem.

Przyda się również apteczka z kilkoma plastrami. o odciski i skaleczenia w górach nie trudno, a odciski na stopach bardzo spowalnia wędrówkę.

Pamiętaj by mieć ze sobą mapę, kompas (jeśli wiesz jak z niego korzystać), scyzoryk, zapalniczkę.

Przed wyjściem powiedz gdzie idziesz znajomym. Naładuj do końca telefon oraz weź battery pack jeśli posiadasz.

PAMIĘTAJ:  to co opisuję jest jedynie propozycją i nie może być wyznacznikiem wyprawy górskiej. Ze swojego doświadczenia wiem jednak że to niezbędne minimum by zacząć myśleć o trekingu górskim.

 

 

6 KOMENTARZE

  1. Powiem szczerze, że dla mnie kurtki TNF, buty z goretexem i Symbo robią całą robotę jeśli chodzi o komfort łażenia po górach! 🙂

  2. Bardzo ciekawy artykuł. Szkoda, że nie przeczytałam go przed pierwszym trekkingiem, bo zrobiłam sporo błędów 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj