Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny td-cloud-library zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/abrocom/ftp/blogtravel.pl/jakis/wp-includes/functions.php on line 6121
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy - Podróże i wycieczki - blog turystyczny, podróżniczy
sobota, 26 kwietnia, 2025
Google search engine
الرئيسيةPoradyInneTatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy, spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska” – pisze Wojciech Szatkowski w „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”. Ukazująca się 30 października książka to kompletny, bogato ilustrowany przewodnik dla narciarzy, których interesują piękne widoki i prawdziwa przygoda.

Marcin_Bukowski1Jak ze schroniska PTTK udać się na Grzesia ze zjazdem na Polanę Chochołowską, a później, Doliną Starobociańską, do Hali Stara Robota i z powrotem? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna? „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. To książka zarówno dla początkujących narciarzy-turystów, jak i zapalonych skiturowców.

Zawrat, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz, przejście na nartach przez Czerwone Wierchy czy zjazd z Lodowej Przełęczy, Czerwonej Ławki, Koziego Wierchu – to historyczne trasy pionierów narciarstwa turystycznego w Polsce z początków XX wieku. Dzięki książce możemy podążać narciarskim śladem przodków. Chociaż narciarstwo wysokogórskie ma w polskich Tatrach ponad stuletnią tradycję, dopiero w połowie lat 90. moda na skituring odżyła na dobre. Piękne widoki, swoboda, atrakcyjne zjazdy i dzikość gór decydują o wzroście liczby polskich skiturowców.

Marcin_Bukowski„Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” powstał z myślą o tych, którzy nie lubią slalomu pomiędzy innymi narciarzami, unikają zatłoczonych stoków, kolejek do wyciągów, taśm ograniczających przestrzeń i sztucznego śniegu. W książce znajdziemy kilkadziesiąt propozycji wycieczek, o zróżnicowanym stopniu trudności, w polskich i słowackich Tatrach oraz szczegółowe mapy, ułatwiające zaplanowanie tras narciarskich. Przewodnik uzupełniają informacje historyczne i fragmenty tekstów pionierów narciarstwa oraz ponad 200 barwnych fotografii najpiękniejszych zakątków Tatr. Liczne praktyczne rady, wskazówki dla początkujących, aktualne adresy schronisk i przydatnych serwisów internetowych okażą się pomocne dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim.

Przewodnik został wyprodukowany w całości na przyjaznym środowisku i wodoodpornym papierze syntetycznym SYNPAP. Pozwoli to tatrzańskim skiturowcom korzystać z książki w terenie, niezależne od warunków meteorologicznych.

Gdzies_w_Tatrach_fot._Malgorzata_SzatkowskaWojciech Szatkowski – ur. 1966 r., narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, uprawia narciarstwo wysokogórskie od 1984 r. W Tatrach dokonał w sumie ok. 450 różnych wycieczek narciarskich i zjazdów, wariantów tychże zjazdów i mniejszych wariancików, zarówno w Tatrach Zachodnich, jak i Wysokich.  Jeździł na nartach także w innych górach. W 2000 r. był, z Janem Trzebunią i Andrzejem Marciniakiem, pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych zawodów w ski-alpinizmie, Pucharu SN PTT im. Józefa Oppenheima. Zawody te są rokrocznie organizowane w rejonie Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich (za wyjątkiem 2011 r.); a w roku 2004, 2006, 2009 miały rangę Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie, 2005 – Finału Pucharu Europy Środkowej w ski-alpinizmie, a wzięli w nich udział ski-alpiniści z Czech, Słowacji i Polski. Zorganizował lub współorganizował już 13. edycji tych zawodów. W 2008 r. był, wraz z Leszkiem Behounkiem, inspiratorem organizacji Biegu Wysokogórskiego im. Franciszka Marduły (pierwszego biegu wysokogórskiego w Zakopanem) przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, (kierownik trasy tych zawodów w l. 2008-2009, uczestnik 2009). W latach 2009-2013 dyrektor zawodów „Budrem” Klubu Wysokogórskiego Zakopane w ski-alpinizmie. 2012 r. organizator i dyrektor biegu górskiego na Wołowiec i Rakoń w Tatrach Zachodnich. Uczestnik zawodów w ski-alpinizmie im. Piotra Malinowskiego, Memoriału Jana Strzeleckiego, Pucharu Polar Sportu, Józefa Oppenheima, XXI Trofeo Carlo Marsaglia, Pucharu Parków Narodowych i finału Pucharu Świata w ski-alpinizmie ISMF w Zakopanem 2011 (zawsze w kategorii amatorskiej). Członek Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego PZA 2006. Członek klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane – najstarszego klubu narciarskiego w Polsce. Ukończył kurs przewodników tatrzańskich, jest przewodnikiem tatrzańskim III klasy. Współpracownik „Tatr”, „Ski Magazynu”, „Zakosu”, „Dziennika Polskiego”, „Taternika”, gdzie publikuje teksty o górach.

Wojciech Szatkowski, „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane 2014

المادة السابقة
المقالة القادمة
RELATED ARTICLES

ترك الرد

من فضلك ادخل تعليقك
من فضلك ادخل اسمك هنا

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

Ania على Wrocław
Redakcja PolisaTurystyczna.pl على Błędne skały
Ania على Grudziądz
Buty trekkingowe Salomon على Co zabrać na trekking w góry?
Piernikowy Toruń على Toruń i Stare Miasto
Kasia Zakopane على Zakopane – ulice i ciekawe miejsca
Bursztynek Władysławowo على Władysławowo
podstawki drewniane على Co zabrać na trekking w góry?
Tomek على Hotel Huszcza
Strony Internetowe على Jezioro Śniardwy, Niedźwiedzi Róg
Angelika على Sandomierz
Iwona على Grudziądz
Katarzyna Suwalska على Sandomierz
Kamila على Karpacz
Agnus على Sandomierz
Anna على Sandomierz
Visiton على Zakopane
Z walizką pełną wspomnień على Wetlina – gdzie zjeść i się napić
writeaessay على Cisna – Bieszczady
Ola على Częstochowa
Ewa على Noclegi Muczne
O على Noclegi Muczne
Anna على Grudziądz
Przemek على W Starym Siole, Wetlina
Michal على W Starym Siole, Wetlina
Roszpunka على Toruń i Stare Miasto
dariusz على Karpacz
Krzysztof Grzelczyk على Polańczyk
Gośka على Połonina Caryńska
Anna على Połonina Caryńska
Michal على Mików – Smolnik
Beata على Mików – Smolnik
Anna على Homole
Anna على Połonina Wetlińska
wczasypodgrusza على Siedlisko Carpathia
krakow-zwiedzanie على Jeden dzień w Zakopanem
krakow-zwiedzanie على Wschód słońca nad jeziorem Śniardwy
Aniela على Szczawnica
Aleksandra على Toruń i Stare Miasto
Bartosz على Dolina ku Dziurze
Jagoleśna على Zakopane
Adam على Willa Arka w Wiśle
Mieszkania Kraków na Podgórze على Zamek Czocha w Suchej
Pod ochorowiczówką على Willa Arka w Wiśle
zdjecia-polski.pl على Toruń – miasto Kopernika i piernika
Morphen على Zakopane
BestWestern على Praga – jednodniowy wyjazd
monitoring pojazdów على Praga – jednodniowy wyjazd
Zwiadowca على Praga – jednodniowy wyjazd
Artur Nowiński على Praga – jednodniowy wyjazd
Tajgołka على Zakopane
Daniel Zawada على Praga – jednodniowy wyjazd
Anita Ze Szczyrku على Wodospad Niagara
Jacek Pastuszko على Bobolice – Zamek
Fotografia ślubna على Kraków i Rynek Główny Starego Miasta
Fotograf ślubny على Baza noclegowo-turystyczna
Aga على Wrocław
Dąbrowaianin على Bobolice – Zamek
ania z dzierżoniowa على Wrocław
wrocławianin على Wrocław
Tomek على Bobolice – Zamek
Sajmi على Zakopane
Marzena على Bobolice – Zamek
Sandra على Zakopane
Will على Zamek Czocha w Suchej
Roman على Zakopane
Paula على Kraków