Morsko i okolice – Jura krakowsko częstochowska

0
3071

Morsko to wieś położona na Wyżynie Krakowskiej. Obecnie jedyny zabytek – ruiny zamku administracyjnie przynależą jednak nieco sztucznie do dzielnicy miasta Zawiercie – Łężec. Dla uproszczenia zawiłych spraw administracyjnych zamek opisany jest tu jako zamek w Morsku (zwany jest potocznie „morskim”). Jedyny na Jurze sztucznie naśnieżany i oświetlony w noc stok narciarski z wyciągami.

XIV w. – budowa zamku “Bąkowiec” /zamek powstał poza granicami wsi Morsko/

1327 – Władysław Łokietek nadał (lub sprzedał) wieś Morsko zakonowi Kanoników Laterańskich z Mstowa (w ich rękach do końca XV w.).

1390 – pierwsza wzmianka o Bąkowcu (Bancowecz) wymieniająca jego dziedzica Mikołaja Strzałę.

1413-34 – właścicielem klucza bąkowieckiego był Jan z Sieciechowic

1418-22 – niejaki Piotr był burgrabią na zamku “Bąkowiec”.

1435 – zamek wraz z przynależnymi dobrami przejął kasztelan sądecki Krystyn z Koziegłów (jego żona była siostrą biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego), a następnie jego potomni. Od głównej siedziby Giebułtowa przybrali oni nazwisko Giebułtowskich.

od końca XV w. – właścicielami Morska byli kolejno: Włodkowie, Zborowscy, Brzescy i Giebułtowscy.

początek XVII w. – klucz bąkowiecki powiększony został o Morsko i Skarżyce. W tym czasie zamek “Bąkowiec” znajdował się w ruinie i został opuszczony.

1927 (1928 ?)- wzgórze z ruinami zamku kupił architekt Witold Czeczot, który zbudował tu dom z kamienia, przylegający do ściany zamku (? 1923 – 1933).

Po 1945 – teren z ruinami od wdowy po Czeczocie zakupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego i wybudowały tu ośrodek wypoczynkowy.

1999 – teren ośrodka wraz z ruinami wykupiła firma FPHU „KEM” z Dąbrowy Górniczej, która odnowiła i unowocześniła ośrodek oraz udoskonaliła stok narciarski montując sztuczne oświetlenie i naśnieżanie.

grudzień 2001 – na stoku narciarskim uruchomiono kolejkę ciągnikową dla narciarzy, która pozwoliła zwiększyć przepustowość stoku w godzinach największego ruchu.

Tekst: it-jura.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj