Morsko to wieś położona na Wyżynie Krakowskiej. Obecnie jedyny zabytek – ruiny zamku administracyjnie przynależą jednak nieco sztucznie do dzielnicy miasta Zawiercie – Łężec. Dla uproszczenia zawiłych spraw administracyjnych zamek opisany jest tu jako zamek w Morsku (zwany jest potocznie „morskim”). Jedyny na Jurze sztucznie naśnieżany i oświetlony w noc stok narciarski z wyciągami.
XIV w. – budowa zamku “Bąkowiec” /zamek powstał poza granicami wsi Morsko/
1327 – Władysław Łokietek nadał (lub sprzedał) wieś Morsko zakonowi Kanoników Laterańskich z Mstowa (w ich rękach do końca XV w.).
1390 – pierwsza wzmianka o Bąkowcu (Bancowecz) wymieniająca jego dziedzica Mikołaja Strzałę.
1413-34 – właścicielem klucza bąkowieckiego był Jan z Sieciechowic
1418-22 – niejaki Piotr był burgrabią na zamku “Bąkowiec”.
1435 – zamek wraz z przynależnymi dobrami przejął kasztelan sądecki Krystyn z Koziegłów (jego żona była siostrą biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego), a następnie jego potomni. Od głównej siedziby Giebułtowa przybrali oni nazwisko Giebułtowskich.
od końca XV w. – właścicielami Morska byli kolejno: Włodkowie, Zborowscy, Brzescy i Giebułtowscy.
początek XVII w. – klucz bąkowiecki powiększony został o Morsko i Skarżyce. W tym czasie zamek “Bąkowiec” znajdował się w ruinie i został opuszczony.
1927 (1928 ?)- wzgórze z ruinami zamku kupił architekt Witold Czeczot, który zbudował tu dom z kamienia, przylegający do ściany zamku (? 1923 – 1933).
Po 1945 – teren z ruinami od wdowy po Czeczocie zakupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego i wybudowały tu ośrodek wypoczynkowy.
1999 – teren ośrodka wraz z ruinami wykupiła firma FPHU „KEM” z Dąbrowy Górniczej, która odnowiła i unowocześniła ośrodek oraz udoskonaliła stok narciarski montując sztuczne oświetlenie i naśnieżanie.
grudzień 2001 – na stoku narciarskim uruchomiono kolejkę ciągnikową dla narciarzy, która pozwoliła zwiększyć przepustowość stoku w godzinach największego ruchu.
Tekst: it-jura.pl