Dolina Pięciu Stawów i dolina Roztoki

3
2880

Dolina Pięciu Stawów to jedna z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach. Dolinę otaczają strzeliste szczyty ze Świnicą na czele, a malowniczy charakter podkreślają jeziora i porośnięta na ich brzegach kosodrzewin. Wysokogórski charakter sprawia iż jest tam wyjątkowo chłodna nawet w pełni lata. Śnieg potrafi się utrzymać bardzo długo, a w chłodne lato nie topnieje.

Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Doliny rozdziela ściana stawiarska, z której spływa największy wodospad w Polsce Siklawa. Nazwa Doliny wzięła się od znajdujących się na jej obszarze pięciu jezior – Przedniego Stawu, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Czarnego Stawu i Zadniego Stawu. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m. Wielki Staw Polski osiąga głębokość do 80 m., długość 998 m, a szerokość 452 m. Jest to zarówno najgłębszy i najdłuższy staw w Tatrach.

Odpocząć można w najwyżej położonym schronisku górskim w Polsce, wybudowane w połowie XX w.

Do doliny prowadzi kilka szlaków. Najłatwiejszy szlak zielony prowadzący z parkingu w Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Szlak rozdziela się na dwie ścieżki gdzie jedna prowadzi przy wodospadzie Siklawy. Z Morskiego Oka możemy dojść szlakiem niebieskim, który prowadzi na Zawrat i do Hali Gąsienicowej.

Linki:  www.piecstawow.pl

3 KOMENTARZE

  1. Właściwie wychowywałam się w tym miejscu, może dlatego teraz tak bardzo ciągnie mnie nad morze. Nie wyobrażam sobie jednak chociaż przez kilka dni urlopu nie spacerować po górach.

  2. Obowiązkowo w maju zawsze się tam wybieram – piękne miejsce. Czasem jest sporo śniegu – niedoświadczeni turyści powinni być bardzo ostrożni – jednak widoki wynagradzają trudy wycieczki.

  3. a ja proszę o wiadomość czy można się wybrać na Dolinę Pięciu Stawów na rowerach ? Jeśli ktoś przejechał już taką trasę proszę o wskazówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj