Chochołów

0
3204

Chochołów to miejscowość podhalańska przy zachodniej części Tatr. Chochołów słynie z tzw. żywego skansenu gdyż prawie cała wioska składa się ze starych 100 letnich zabytkowych chat góralskich. Drewno mimo wieku nadal zachowuje jasny kolor co dla niektórych turystów wydaje się niemożliwy wiek zabudowań. Powodem jest tradycyjne mycie chałup dwa razy w roku (Boże Narodzenie i Wielkanoc) wodą z mydłem.

W Chochołowie znajduje sie muzeum Powstania Chochołowskiecgo znajdujące się naprzeciwko kościoła. W kościele natomiast można obejrzeć ciekawą ekspozycję historyczno-etnograficzną.

W Chochołowie rozpoczyna się także czerwony szlak pieszo-rowerowy im. Powstania Chochołowskiego prowadzący na Butorowy Wierch i Gubałówkę.

Z pagórków otaczających Chochołów dobrze widać panoramę tatrzańskich szczytów, a z drogi prowadzącej na Słowację – Babią Górę.

Baza noclegowa stosunkowo niewielka, ok 2o obiektów noclegowych. W okolicy wyciągi narciarskie (sąsiednie miejscowości), liczne trasy rowerowo-piesze, a najwięcej jest ciszy i spokoju 🙂

Do centrum Zakopanego to niespełna 20 km, przejście graniczne ze Słowacją 1 km, a 15 km do słowackiej miejscowości Oracvice można się wybrać na baseny termalne i do ośrodka narciarskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj