Zakopane

7
3667
Zakopane, noclegi w zakopanem
Zakopane

Zakopane jest najstarszą miejscowością u podnóża polskich Tatr. Początki osadnictwa na terenie Skalnego Podhala sięgają aż XIV stulecia. Jako pierwsi wkroczyli w Tatry pasterze i myśliwi, w XV w. rozpoczęła się penetracja Tatr przez górników. Jednak przez całe wieki podstawą egzystencji górali była przede wszystkim ziemia, a podstawowym źródłem utrzymania pasterstwo. W Zakopanem jest dużo miejsc noclegowych zarówno w hotelach jak i w prywatnych kwaterach i pensjonatach.

Zakopane należy do najbardziej znanych miejscowości turystycznych Polski. Moda na Zakopane, zauważone w drugiej połowie XIX wieku, nie tylko nie ustaje, ale przyciąga z roku na rok coraz to więcej turystów i wczasowiczów. Popularność tę zawdzięcza wielu możliwościom jakie Zakopane oferuje swoim gościom. Zimą – liczne wyciągi i doskonałe warunki uprawiania narciarstwa zarówno przez doświadczonych narciarzy, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki. Latem – i trudne skalne wycieczki po przepaścistych szlakach Tatr Wysokich, i łatwe, dostępne dla każdego ścieżki uroczymi dolinami lub grzbietami otaczających Zakopane wzgórz.
Miasto przyciąga też niepowtarzalnym klimatem autentycznej ludowej kultury podhalańskich górali.


Hotel w Zakopanem, noclegi w Zakopanym Tutaj o każdej porze roku czeka na wszystkich mnóstwo atrakcji. Odbywa się tu wiele imprez regionalnych, kulturalnych, sportowych, jak również koncerty gwiazd. Każda z zakopiańskich imprez ma inny charakter, dzięki czemu można zapoznać się nie tylko z gwarą góralską i zwyczajami. Imprezy odbywające się co roku w Zakopanem, które cieszą się największą popularnością to: wiosną – Wielka Majówka Tatrzańska, United Europe Jazz Festival Zakopane – Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Zawody na starym sprzęcie narciarskim o Wielkanocne Jajo – Zakopane Kalatówki, Zlot pojazdów zabytkowych im. Jana Rippera, latem – Międzynarodowy Festiwal Organowy, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Letnie Grand Prix w Skokach Narciarskich, Tatrzańskie Wici, jesienią – Jazz Camping Kalatówki, Jesień Tatrzańska, natomiast zimą – Konkursy Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, Zimowa Olimpiada RMF FM. Wszystkie te imprezy sprawiają, iż Zakopane przez cały rok jest pełne ciekawych wydarzeń, muzyki i tańca, a zimą staje się zimową stolicą Polski.

Tutaj miłośnicy białego szaleństwa mogą wybrać coś dla siebie spośród 50 przygotowanych stoków o różnym stopniu trudności. Zakopiańskie wypożyczalnie oferują duży wybór sprzętu narciarskiego jak również snowboardowego.
Osoby lubiące spędzać aktywnie czas, mogą wędrować tatrzańskimi szlakami. W Zakopanem początek ma wiele szlaków turystycznych, m.in. Dolina Strążyska, Dolina Do Białego, Giewont, Kasprowy Wierch. Stąd można również dojechać busami na szlaki do Morskiego Oka, do Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej i wielu innych miejsc. Aktywnie można spędzić czas w zakopiańskim Aquaparku, gdzie oprócz odkrytych basenów geotermalnych z przepięknym widokiem na Tatry czeka wiele innych atrakcji.

Przyciąga też wszystkim tym, co znajduje się pomiędzy Gubałówką a Wielką Krokwią, czyli swoistym czarem dużej wioski w sercu Tatr. Krupówki zachwycają zarówno latem jak i zimą, cmentarz z kapliczką na Pęksowym Brzysku zachwyca swoją skromnością, prostotą a jednocześnie swoistym pięknem zawartym w kamieniu i drewnie. Doliny takie jak Kościeliska, Chochołowska, Strążyska czy Lejowa pokazują nam efekt ruchów górotwórczych podczas fałdowania alpejskiego. Dla niektórych Tatry to nie tylko praktyczna lekcji geografii, lecz sztuka, doskonałość i piękno, którymi nie sposób się nie zachwycać będąc na którymkolwiek z wyższych szczytów tych gór.

O Zakopanem często mówimy, że leży najbliżej Tatr, że jest to stolica Podhala czy też zimowa stolica Polski.

Zakopane żyje cały rok i przez cały rok jest zapotrzebowanie na hotele. Najtrudniej znaleźć nocleg latem oraz w okolicy świąt czy sylwestra. Baza noclegowa jest jednak tak bogata, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Są tam hotele często niedrogie, które zdobyły dużo pozytywnych ocen klientów.

To zaledwie trzydziestotysięczne miasteczko, a co roku przebywa tu ok. trzech milionów turystów z całego świata. Takie tłumy przyciągają zapewne przepiękne widoki, liczne atrakcje, jak również niepowtarzalny klimat panujący w Zakopanem oraz liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne czy schroniska.

źródła:

Tekst:
http://www.sciaga.pl/tekst/22728-23-cos_o_zakopanem_i_tatrach
http://www.ezakopane.pl/zakopane.php?info=o_zakopanem
Fotografia: Adam Broniarz

7 KOMENTARZE

  1. Zakopane jest cudowne, co jest głównie zasługą gór. Te monumentalne skały wznoszące się nad tym miastem zapierają dech w piersiach. Ale najlepiej jest, gdy próbuje się wejść na szczyt jednej z nich. Mimo, że nie jest łatwo, na samej górze rozpiera człowieka radość i można podziwiać to całe piękno i majestat gór 🙂

  2. Owszem Zakopane jest fajne, a raczej było wiele lat temu, teraz króluje tam jednak kicz i przepych. Dlatego nie warto się zamykać tylko na pobyt tam, no ale co kto woli.

  3. Jeśli Zakopane to odrobinę na uboczu. Trochę odległości od Krupówek i tego zgiełku (jak dla mnie) jest bardzo wskazane. Można znaleźć naprawdę przytulne pensjonaty w dobrej cenie a krótki spacer jeszcze chyba nikomu nie zaszkodził 🙂
    W letnim sezonie bywa tam tłoczno i głośno a nie zawsze jest to wskazane gdy podróżuje się z dziećmi lub po prostu oczekuje się odrobiny wyciszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj