Wąwóz Homole – Wysoka – Palenica

0
4074
Wąwóz Homole

Wysoka to najwyższe wzniesienie Pienin. Ma wysokość 1050 m n.p.m. Leży w Małych Pieninach na granicy polsko-słowackiej. W urzędowych i oficjalnych publikacjach widnieje pod nazwą Wysokie Skałki. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Szlak zielony wiodący do Wąwozu Homole zaczyna się we wsi Jaworki i uważany jest za najpiękniejszy wąwóz w Polsce. Jego długość wynosi około 800m, a dnem płynie potok Kamionka z licznymi kaskadami. Podążając szlakiem kilkakrotnie przecinamy potok korzystając z dużych kamieni lub metalowych mostków. W drodze na Wysoką mija się kultową bazę namiotowa Pod Wysoka. Samo podejście jest dość męczące, początkowo wśród łąk, a później w lesie błotnistym terenem. Podczas deszczowej pogody bywa dość ślisko i nie trudno o upadek.

Dochodząc na Polane pod Wysoka (947 m  n.p.m.) odbijamy na szlak niebieski. Na sam szczyt prowadzi podejście częściowo ubezpieczone schodami.  Skalisty szczyt Wysokiej zabezpieczony jest ze wszystkich stron barierkami. Widoki z tego miejsca są naprawdę niesamowite. Przy dobrej pogodzie zobaczymy szczyty Tatr, Beskidu Sądeckiego, Gorców, a także Gór Lewockich, Gór Czerchowskich i Magury Spiskiej na Słowacji oraz oczywiście Pienin. Widoczna jest również Babia Góra i Pilsko w Beskidzie Żywieckim.

Następnie szlakiem niebieskim kierujemy się w kierunku Szafranówki i samej Palenicy. Po drodze często można spotkać juhasów pasących owce. Cały czas można podziwiać panoramę położonych w dolinie wiosek.  W połowie trasy można wstąpić na mały odpoczynek do bardzo klimatycznego schroniska Pod Dubraszką.  Po około 2-2,5 godziny marszu dochodzi się do Palenicy. Można tu odpocząć i ruszyć żółtym szlakiem w dół lub jeśli ktoś jest bardzo zmęczony może wybrać łatwiejszą opcję i zjechać wyciągiem krzesełkowym do Szczawnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj