Walewice

0
3219

Walewice, niedaleko od Łodzi – wieś i osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Bielawy. Za Królestwa Polskiego istniała gmina Walewice. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

W Walewicach znajduje się pałac, zbudowany w latach 1773-1783 dla szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Anastazego Walewskiego. Pałac w stylu klasycystycznym powstał nad rzeką Mrogą wg projektu Hilarego Szpilowskiego. 4 maja 1810 roku urodził się w nim syn Napoleona i Marii Walewskiej, Aleksander Colonna-Walewski, późniejszy ambasador Francji w Wielkiej Brytanii i minister spraw zagranicznych Napoleona III.

W połowie XIX wieku pałac wraz z majątkiem przeszedł w ręce rodziny Grabińskich h. Pomian, którzy byli jego właścicielami do 1945 r. wywłaszczeni na mocy dekretu o reformie rolnej. Grabińscy pałac zmodernizowali i przebudowali na przełomie XIX i XX w., założyli stadninę koni półkrwi (anglo-araby), rozwinęli hodowlę karakułów, olbrzymią hodowlę ryb (na ponad 100 ha stawów), fabrykę mączki ziemniaczanej i krochmalu. Ostatnimi właścicielami Walewic byli szambelan papieski Stanisław Bohdan Grabiński z żoną Jadwigą z hr. Potockich, a po jego śmierci w 1930 r. ich małoletnie dzieci: Stanisław Wojciech, Maria, Władysław, Róża i Jan Grabińscy.

W pałacu do dziś znajduje się część wyposażenia i mebli po ostatnich właścicielach. Usytuowanie Walewic na mapie żartobliwie określa się, że leżą „między Piątkiem a Sobotą”, co jest prawdą. Bliżej, choć mniejsza, leży stara miejscowość Sobota.

W 1939 r. rozegrała się bitwa pod Walewicami, w której jednym z dowódców był gen. Michał Gutowski, a która była częścią Bitwy nad Bzurą. Niedaleko pałacu znajduje się cmentarz poległych kawalerzystów polskich, wraz z pomnikiem upamiętniającym tę bitwę. Na parafialnym cmentarzu w pobliskich Bielawach, jest również kwatera poległych w wojnie obronnej 1939, jak również neogotycka kaplica grobowa rodziny Grabińskich.

Fotografia: Adam Broniarz
Tekst: wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj