Ustroń to miasto położone wśród malowniczych zboczy.
Szlaki spacerowe i turystyczne stwarzają doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów letnich i zimowych.
Przyjeżdżający gości, którzy nie są zwolennikami długich wędrówek po górach, mogą skorzystać z oznakowanych szlaków spacerowych.
Wyjątkowa popularnością wśród turystów cieszy się kolej linowa krzesełkowa na Czantorię. Tu z polany Stokłosicy roztacza się piękna panorama Ustronia i Beskidu Ślaskiego. Ze szczytu Czantorii przy dobrej widoczności, zobaczyć można Tatry i Małą Fatrę. Będąc na Czantorii można skorzystać z Letniego Toru Saneczkowego o długości 710 m.
Wspaniałym widokiem można również napawać się z polany – powyżej schroniska na Równic. Dotrzemy pieszo lub samochodem. Na Równicy warto wstąpić do przytulnego schroniska lub pełnej uroku 200-letniej chatki „Czarcie Kopyto”, bądź udać się do „Zbójnickiej.
Na turystycznych szlakach można podziwiać wspaniałe widoki i piękne lasy, a prawdziwy raj czeka amatorów zbierania grzybów, jagód, ostrężyn i malin. Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji 9,5 km oznakowanej trasy rowerowej oraz liczne ścieżki górskie. Zwolennicy rekreacji nad wodą mogą udać się na naturalne plaże nad rzeką Wisłą lub kryte baseny solankowe w Zakładzie Przyrodoleczniczym.
Można też wybrać się nad staw kajakowy, popływać łódką bądź rowerem wodnym. Miłośnicy czynnego spędzania wolnego czasu znajdą w Ustroniu liczne korty tenisowe, boiska do gry w piłkę koszykową.
Turyści zimą mają do dyspozycji 7 wyciągów narciarskich, kolej linową oraz dobrze utrzymane trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. Prawdziwy raj mają narciarze na Czantorii Wielkiej, gdzie przygotowane są trasy o długości 1900 m i 2500 m.
W rejonie doliny Poniwca – stok narciarski sztucznie ośnieżony oraz oświetlony na całej długości. Przy trasach zjazdowych czynne są bufety, a w mieście serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Miłośnicy narciarskiej turystyki pieszej mają doskonałe warunki – zwłaszcza w rejonie Czantorii Małej i Równicy.
„Mini przewodnik”