Toruń – miasto Kopernika i piernika

3
2645

Toruń kojarzył mi się zawsze z Mikołajem Kopernikiem i piernikami. Właśnie toruńskie pierniki są wizytówką miasta. Pierniki wypieka się od wieków metodą tradycyjną. Mają niepowtarzalny, korzenny smak, którego receptura utrzymywana jest w tajemnicy. Toruńskie pierniki zachwycają swoim smakiem i bogactwem form. Piecze się je w kształcie serca, figurek, nadziewane, przekładane, przeróżne. Powstało nawet Piernikowe Miasteczko w Muzeum Piernika mieszczącym się przy ulicy Rabiańskiej 9.

Drugi wspomniany symbol Torunia to nie kto inny jak Mikołaj Kopernik. Był nie tylko astronomem, ale również matematykiem, lekarzem, prawnikiem, tłumaczem poezji włoskiej i ekonomistą. To właśnie na jego cześć w Toruniu powstają obiekty ściśle kojarzone z jego działalnością. Znajduje się tam na przykład najnowocześniejsze planetarium w Polsce. Toruńskie Planetarium to kopuła o piętnasto metrowej średnicy stanowiąca sztuczne niebo, na którym widać ponad sześć tysięcy gwiazd. Ponadto zaobserwować tam można ustawienia planet w poszczególnych znakach Zodiaku, albo fazy Księżyca i zaćmienia Słońca.

 

3 KOMENTARZE

  1. Toruń jest trochę pomijany w wielu relacjach pokazujących Polskę. Nie można się jednak z tym zgodzić. Jest urokliwy, urzekający i naprawdę przyjemny. Polecam każdemu naleśniki na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj