Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny td-cloud-library zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/abrocom/ftp/blogtravel.pl/jakis/wp-includes/functions.php on line 6121
Kraków - Rynek główny, fotogrportaż.
sobota, 26 kwietnia, 2025
Google search engine
الرئيسيةBez kategoriiKraków i Rynek Główny Starego Miasta

Kraków i Rynek Główny Starego Miasta

kraków (19)Kraków i kolejna wizyta, reportaż fotograficzny ze starego miasta. Wąskie ulice, stare kamienice, zabytki i liczne kawiarnie dają niesamowitą atmosferę.

kraków (7)Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych tego typu placów w Europie o wymiarach 200 X 200 m. Został wytyczony w 1257 r. podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Początkowo rynek pełnił funkcje przede wszystkim handlowe, z biegiem czasu doszły do tego również funkcje administracyjne, a także sądownicze, gdy zaczęto tu wymierzać kary oraz wykonywać wyroki śmierci. Cała obszar podzielony był na poszczególne place handlowe, czyli targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski.

kraków (6)Krótko po dokonaniu lokacji, na osi północ – południe usytuowane zostały Sukiennice, czyli podwójny rząd kramów kupieckich, które z biegiem czasu utworzyły jeden budynek, nakryty zadaszeniem. Po pożarze z połowy XVI w. Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym. Nowy, dwukondygnacyjny gmach został zwieńczony wspaniałą a ttyką z grzebieniem upiększonym maszkaronami i ozdobiony loggiami od strony północnej i południowej. Współczesny wygląd Sukiennice otrzymały jednak w latach 70-tych XIX w.

kraków (1)Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści.

Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Przez wieki kościół otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Kościół Mariacki znajduje się w północno – wschodnim narożniku Rynku Głównego, a jego ukośne ustawienie względem osi rynku świadczy o tym, że pierwsza świątynia romańska wzniesiona została w tym miejscu jeszcze przed lokacją miasta (1257) r.

Wieża ratuszowa stojąca w zachodniej części Rynku Głównego jest jedyną pozostałością średniowiecznego krakowskiego Ratusza. Budynek ten powstał (oczywiście był później rozbudowywany) na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. Najstarsza informacja źródłowa o Ratuszu pochodzi z 1313 roku, natomiast wzmianka o wieży w której umieszczona kaplica uzyskała przywilej odpustowy datuje się na rok 1383.

Ówczesny budynek Ratusza, a także spichlerza miejskiego, który stanowił jedną z części tego kompleksu, był bogato zdobiony, fryz attyki pokrywały portrety królów polskich, od strony wschodniej przedstawienie Matki Boskiej Częstochowskiej. Poza typowo użytkowymi pomieszczeniami, w Ratuszu znajdowały się sale o charakterze reprezentacyjnym, których wykonanie musiało świadczyć o randze Krakowa. Wśród nich, najbardziej wyróżniała się Izba Pańska z pięknymi ściennymi malowidłami oraz kamiennym renesansowym portalem. Zubożenie miasta, utrata niepodległości i wreszcie przeprowadzona w XIX wieku akcja wyburzania starych, zniszczonych budowli, doprowadziła do rozbiórki najbardziej zniszczonego spichlerza. Niestety okazało się, że rozebranie spichlerza spowodowało pękanie murów właściwego Ratusza, który również został zburzony… tak więc pozostaje nam cieszyć się, że przodkowie pozostawili nam przynajmniej wieżę.

Ulice Starego miasta Krakowa. 

kraków (16)W XIV wieku Kraków miał 42 nazwane ulice. Najwcześniej wymienia się w dokumentach: Grodzką, Wiślną, Floriańską, Bracką, Sławkowską. Nazwy ulic aż do początku XIX wieku wymyślali spontanicznie mieszkańcy miasta, kierując się głównie topografią i tradycją.


Źródło:
www.alekrakow.pl
www.krakow4u.pl
Fotografia: Adam Broniarz
[vc_gmaps link=”#E-8_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”]
المادة السابقة
المقالة القادمة
RELATED ARTICLES

3 تعليقات

ترك الرد

من فضلك ادخل تعليقك
من فضلك ادخل اسمك هنا

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

Ania على Wrocław
Redakcja PolisaTurystyczna.pl على Błędne skały
Ania على Grudziądz
Buty trekkingowe Salomon على Co zabrać na trekking w góry?
Piernikowy Toruń على Toruń i Stare Miasto
Kasia Zakopane على Zakopane – ulice i ciekawe miejsca
Bursztynek Władysławowo على Władysławowo
podstawki drewniane على Co zabrać na trekking w góry?
Tomek على Hotel Huszcza
Strony Internetowe على Jezioro Śniardwy, Niedźwiedzi Róg
Angelika على Sandomierz
Iwona على Grudziądz
Katarzyna Suwalska على Sandomierz
Kamila على Karpacz
Agnus على Sandomierz
Anna على Sandomierz
Visiton على Zakopane
Z walizką pełną wspomnień على Wetlina – gdzie zjeść i się napić
writeaessay على Cisna – Bieszczady
Ola على Częstochowa
Ewa على Noclegi Muczne
O على Noclegi Muczne
Anna على Grudziądz
Przemek على W Starym Siole, Wetlina
Michal على W Starym Siole, Wetlina
Roszpunka على Toruń i Stare Miasto
dariusz على Karpacz
Krzysztof Grzelczyk على Polańczyk
Gośka على Połonina Caryńska
Anna على Połonina Caryńska
Michal على Mików – Smolnik
Beata على Mików – Smolnik
Anna على Homole
Anna على Połonina Wetlińska
wczasypodgrusza على Siedlisko Carpathia
krakow-zwiedzanie على Jeden dzień w Zakopanem
krakow-zwiedzanie على Wschód słońca nad jeziorem Śniardwy
Aniela على Szczawnica
Aleksandra على Toruń i Stare Miasto
Bartosz على Dolina ku Dziurze
Jagoleśna على Zakopane
Adam على Willa Arka w Wiśle
Mieszkania Kraków na Podgórze على Zamek Czocha w Suchej
Pod ochorowiczówką على Willa Arka w Wiśle
zdjecia-polski.pl على Toruń – miasto Kopernika i piernika
Morphen على Zakopane
BestWestern على Praga – jednodniowy wyjazd
monitoring pojazdów على Praga – jednodniowy wyjazd
Zwiadowca على Praga – jednodniowy wyjazd
Artur Nowiński على Praga – jednodniowy wyjazd
Tajgołka على Zakopane
Daniel Zawada على Praga – jednodniowy wyjazd
Anita Ze Szczyrku على Wodospad Niagara
Jacek Pastuszko على Bobolice – Zamek
Fotografia ślubna على Kraków i Rynek Główny Starego Miasta
Fotograf ślubny على Baza noclegowo-turystyczna
Aga على Wrocław
Dąbrowaianin على Bobolice – Zamek
ania z dzierżoniowa على Wrocław
wrocławianin على Wrocław
Tomek على Bobolice – Zamek
Sajmi على Zakopane
Marzena على Bobolice – Zamek
Sandra على Zakopane
Will على Zamek Czocha w Suchej
Roman على Zakopane
Paula على Kraków