Grudziądz

3
2868
Grudziądz

Grudziądz jest urokliwym, starym miastem pomorskim leżącym pomiędzy Toruniem a Gdańskiem, po prawej stronie Wisły.

Otrzymał prawa miejskie w 1291 roku, jest centrum wielu zabytków, przyciąga turystów nie tylko ogromem wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Nad rzeką podziwiać można ciąg 26 spichrzy gotyckich, przy grudziądzkich ulicach w zadumę wprowadzają trzy barokowe klasztory (opactwo benedyktyńskie z kościołem św. Ducha, kolegium jezuickie z kościołem św, Franciszka oraz klasztor reformatów z kościołem św. Krzyża).

Miasto może pochwalić się Bazyliką św. Michała, której budowa rozpoczęła się już w XIII wieku.

W Grudziądzu zachowała się jedna z czterech bram – Brama Wodna. Została zbudowana w XIV wieku by do miasta i zamku doprowadzić z placu promowego nad Wisłą. Swój gotycki wygląd utraciła po wielu pożarach.

Z atrakcji turystycznych warto również wymienić cytadelę grudziądzką jako największą twierdzę w północnej Polsce, Geotermię Grudziądz – baseny z gorącą, słoną wodą o leczniczych właściwościach, czy największy w Polsce park linowy znajdujący się w pobliskiej miejscowości.

fotografia: wikipedia

3 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że tak niewiele napisano o Grudziądzu, a to naprawdę ładne miasto, w którym można się zakochać 🙂 Ja z sentymentem wracam do wąskich ulic Grudziądza, kocich łbów i tramwajów!

  2. Grudziądz to wspaniałe miasto z bogata historią! Jest tam wiele miejsc wartych zobaczenia, jednak niewielu ludzi docenia to miasto. Każdemu polecam odwiedzić. Pozdrawiam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj