Bobolice – Zamek

4
3288
Zamek w Bobolicach

Królewski Zamek Bobolice został zbudowany przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Zamek miał bronić od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech. Zamek jest częścią fortyfikacji zwanych Szlakiem Orlich Gniazd.

Zamek w Bobolicach

W roku 1370, ówczesny król Polski Ludwik Węgierski nadał zamek swojemu krewnemu Władysławowi Opolczykowi. Ten, 9 lat później przekazał go swemu dworzaninowi Andrzejowi Schóny z Barlabás (zwany Andrzejem Węgrem), który zamek przekształcił w zbójecką twierdzę. Rozbójniczy proceder ukrócił król Władysław Jagiełło, który w1391 r. włączył zamek z powrotem do dóbr królewskich, jednak pozwolił Andrzejowi nadal nim władać. Po jego śmierci zamek odziedziczyła jego córka Anna, a po jej śmierci zamek podzielili między siebie jej syn Stanisław Szafraniec i jej drugi mąż Mściwój z Wierzchowiska herbu Lis wraz z dziećmi. Doprowadziło to do licznych konfliktów, które zakończył Piotr Szafraniec (bratanek Stanisława), który wykupił od Lisów ich połowę zamku w 1445 roku. Piotr Szafraniec wkrótce sprzedał zamek Florianowi z Knyszyna, który z kolei sprzedał go Andrzejowi Tresce, a jego rodzina sprzedała go Rzeszowskim. Następnym właścicielem w 1486 roku został Mikołaj Kreza z Zawady herbu Ostoja, którego rodzina władała zamkiem aż do roku 1625.

Zamek w Bobolicach

Podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 r. zamek został zdobyty przez jego wojska. Uległ on wówczas poważniejszym uszkodzeniom, został jednak szybko odbity przez wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego. W 1625 roku zamek przeszedł w ręce Myszkowskich herbu Jastrzębiec z pobliskiego Mirowa.

W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 roku, Szwedzi pod dowództwem generała Müllera mocno zniszczyli zamek. Następnymi właścicielami zamku zostali Męcińscy z Żarek, jednak po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zamek zaczął popadać w ruinę. Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską – zatrzymał się na Zamku Bobolice, jego orszak musiał nocować w namiocie.

W XVIII w. zamek był tylko częściowo zamieszkały. Spis inwentarza Zamku z 1700 roku ukazuje jego dość kiepski stan. Pomimo prób ratowania Zamku popadał on w coraz większą ruinę. W XIX w. w podziemiach zamku znaleziono ogromny skarb. Poszukiwacze skarbów dopełnili reszty zniszczenia. Niektórzy do dziś wierzą, że nie odkryto jeszcze całości skarbu i główna jego część leży w tunelu łączącym Zamek Bobolice z Zamkiem Mirów. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

  Zamek w Bobolicach Zamek w Bobolicach Zamek w Bobolicach Zamek w Bobolicach Zamek w Bobolicach

Zdjęcia: Adam Broniarz
Tekst: Wikipedia

4 KOMENTARZE

 1. „Niektórzy do dziś wierzą, że nie odkryto jeszcze całości skarbu” – przecież ten zamek to skarb.
  Nie byłam, nie wiedziałam… Patrzę na zdjęcia i wiem, że muszę tam pojechać.

 2. Zamek jest świetnie odrestaurowany, a jednocześnie znajduje się w przepięknej, spokojnej okolicy. Polecam na piesze wędrówki czy rowerowe objechanie okolic, warto!

 3. Mieszkam niedaleko Jury bo w Dąbrowie Górniczej. Nie raz bywałem w tych okolicach, są niepowtarzalne. Tam jest jeszcze wiele miejsc ukrytych, które są zamaskowane liczną roślinnością i pokładem ziemi. Mówię o całe Jurze. Polecam zwiedzać te historyczne tereny.

 4. Piękne zdjęcia, wspaniały zamek. Na pewno w rzeczywistości wygląda jeszcze ładniej.
  Muszę koniecznie się wybrać do Bobolic zobaczyć tę perłę na Szlaku Orlich Gniazd.
  Szkoda, że większość zamków na jurze nie zachowała się do naszych czasów. Ale ruiny też są malownicze i warto je zobaczyć.
  Pozdrawiam,
  Jacek Pastuszko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj